Duurzaamheid is tijdsverspilling

Er zijn belachelijk veel manieren om duurzaam te leven (lees: je wanen bij te dragen aan een duurzame wereld). Producten kopen die milieuvriendelijk geproduceerd zijn, eten dat niet in plastic, maar in papier verpakt is en meer van dat soort onzin. Wat je ook koopt en wat je ook eet, het verschil dat je maakt is nihil, betoogt Cedric van der Ploeg

Het zijn de grote multinationals die voorverpakte en op een milieuverpestende manier geproduceerde rotzooi blijven verkopen. En daar kunnen we niets tegen doen. Bedrijven met invloed over de hele wereld hebben zoveel macht dat ze toch wel door blijven gaan met hun wanpraktijken. Ze doen braaf hun best om met de duurzame hype mee te gaan; een groen imago te creëren.

Maar dat is schijn. Onzin.

Iedere keer als er weer een product op een nieuwe, duurzamere manier door zo’n multinational wordt geproduceerd, blijkt dat er daardoor weer iets anders op de wereld kapot wordt gemaakt. Wanneer dat dan weer verbeterd wordt, blijkt er iets anders de dupe te zijn van de verduurzaming. We eten meer soja, want dat is beter dan dierlijke producten, maar dan worden er weer gifstoffen op die soja gespoten die alles rondom de Zuid-Amerikaanse sojavelden (de Amazone, schijnt wel een mooie jungle te zijn) vernietigd. Zo zijn er nog veel meer voorbeelden van schijnduurzaamheid. Meer dan we denken ben ik bang. 

Er zijn natuurlijk bedrijven die opgericht zijn vanuit een duurzaam uitgangspunt. Betrouwbaarder, als je het mij vraagt. Betrouwbaar, maar met een nadeel. Die producten zijn eeuwig duur en dus onmogelijk om regelmatig aan te schaffen voor studenten. Zonde.

Veel mensen denken: ‘Alle kleine beetjes helpen. Het licht uit, één zakje voor twee kopjes thee; het draagt allemaal bij aan een betere wereld.’ Maar is dat wel zo? Helpen alle kleine beetjes? Als iedereen die kleine beetjes uitvoert, zeker, maar dat doet niet iedereen. Lang niet. Helpt het als je het water dat je verspilt onder de douche opvangt? Nee. Dat gooi je toch in de tuin. Vreselijk zonde. Maar het hele noordelijk halfrond verspilt water. En energie. En eten. Die mentaliteit kunnen we niet veranderen. Zeer spijtig, maar het zij zo.

De meeste studenten die duurzaam willen zijn bedoelen het allemaal heel goed en aardig (op de ‘kijk mij duurzaam zijn’ jongens en meisjes na), maar het is niet dat zij het verschil maken door zich bewust duurzaam te gedragen. Want zij zijn met te weinig om het doen en laten van de rest van de wereld te veranderen. Als duurzaamheid in je systeem zit, blijf lekker zo doorgaan, maar die-hard de duurzame student uithangen… Nee, daar verbeter je de wereld echt niet mee.

Ik zeg niet dat iedereen nu urenlang moet douchen of dat je lekker bezig bent als je elke dag naar de Burger King gaat. Blijf natuurlijk wel voor jezelf afwegen wat je wel en niet nodig hebt. Mensen die bang zijn water de verspillen door lang te douchen, blijf eens vijf minuten langer staan. Veganisten, neem af en toe eens een burger. Want deze oneerlijkheid zal voor altijd blijven bestaan. Altijd. 

Ik sta natuurlijk open voor reacties en ga graag in discussie. Op Twitter: @DerPloeg, ik hoor graag van je.  



Geschreven door: Cedric van der Ploeg op woensdag 14 december 2011

Share |

Tags


Gerelateerde artikelen


Voeg een opmerking toe

Naam:

Email:

Opmerking:



Hanneke

Nee, ik ben het niet eens met je betoog. Je kunt alleen verantwoordelijkheid dragen voor je eigen daden. Met bijna alles is het zo dat 1 geen effect heeft, meerdere wel. Het valt trouwens best mee met al die moeite en kosten en zo. Het gaat er ook niet om dat je alles 100% duurzaam doet, maar wel dat je doet wat je kunt. Ik kan het me bijvoorbeeld niet veroorloven om bio-kip te kopen. Nou, dan koop ik gewoon vrije uitloopkip of een keer iets anders. Wie zegt dat je 3 keer in de week kip moet eten? Als mensen zelfvoorzienend zouden zijn, dan zouden ze automatisch ‘duurzame’ keuzes maken: 5 minuten langer douchen betekent dat er meer water moet worden gereinigd, landbouwgif op je groentes betekent gezondheidsrisico’s en is duur..dan ga je ook snel denken: waarom in godsnaam als het zo ook goed groeit. Waarom zou je, als alles is overgenomen door industrieën, andere keuzes maken? Ja, om de prijs, maar waar komt die lage prijs vandaan? Het is niet voor niets dat bio duurder is dan ‘gewoon’ voedsel (ja sorry, ik kom aldoor weer terug bij voeding:p ‘t is natuurlijk veel breder). Niet omdat het luxe eten is, of omdat ze de varkens goudblaadjes te eten geven. Het is omdat het op een behoorlijke manier wordt geproduceerd. Dat verschil wordt genegeerd door kopers van ‘gewoon’ voedsel uit een soort raar laks egoïstisch kortetermijndenken (maakt mij het uit, het is goedkoop). Ik doe niet duurzaam omdat ik denk dat het de wereld veranderd. Ik doe het omdat ik me er goed bij voel. Ik ben trots op mijn levensstijl en het voelt heerlijk dat ik niet meer dat wrange gevoel in mijn maag hoef te hebben dat ik vroeger nog wel eens had bij het aansnijden zo’n bleek volgepropt kipfiletje. Zo, dat is eruit:p


Erin

En groot gelijk heb je CvdP.


Egon de Bruin

Kop op, Cedric, niet zo fatalistisch! De wereld is oneerlijk ja. Maar vrouwen hebben ook kiesrecht gekregen, slavernij is een stuk minder, en jij kunt nu ook studeren en niet alleen Roderick-Rupert Wellicht Ten Overvloede. Maar je hebt gelijk, alleen kleine beetjes helpen niet. Verzet en opstandigheid van een kleine groep helpt ook. Leuk voer voor deze discussie: http://www.viceversaonline.nl/2011/11/vrijdagmiddagborrel-de-praktisch-idealist-keert-zich-af-van-de-wereld/ bottom line: met alleen kleine stapjes opgeteld breng je geen grote verandering teweeg, nee. Maarrr: een kleine, marginale groep die dat doet kan wel grote macht hebben. Als burger naar haar eigen overheid om regulering te beïnvloeden. Dat is Stefan Verwer's betoog in de Vice Versa. Om je ook tegen het grote maatschappelijke debat aan te bemoeien. En als consument heb je macht naar bedrijven. En laat er de laatste jaren nou net bij die (mainstream) bedrijven veel beweging zitten. Ook omdat ze wel moeten. Grondstoffen worden steeds schaarser. Dus het moet wel zuiniger. Maar ook door invloed van een marginale consumentengroep. "In Egypte begon de opstand bij tien mensen op internet en in zeventien dagen viel een regime. Als dat mogelijk is, kan de consument een bedrijf laten vallen in een nano-seconde." Uitspraak van een Occupy-er op Beursplein? Nee, de CEO van Unilever, Paul Polman. Ja Unilever, die allemaal spulletjes maakt die studenten ook kunnen kopen :) Lees dit artikel over hem eens, aanraderrr: http://www.gs1.nl/opinie/rubriek/achtergrond/424-paul-polman-bedrijven-kunnen-in-een-nano-seconde-vallen.html